Maxell MR-BAT6V1 2CR17335A WK17 6V 1650mAh PLC CNC Lithium Battery
Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
In stock
Description
Features :-
- High energy density
- Long-term reliability lasting more than 10 years.
- Stable discharge characteristics
- Superior low-temperature characteristics
- High safety due to internal short-circuit prevention structure
- Supports various package design configurations
Specifications:-
- Model Name : 2CR17335A
- Battery Capacity : 1650mAh
- Battery nature : non-rechargeable disposable lithium battery
- Voltage : 6V
- Weight : 30gm
- Height : 33.5mm
- Diameter : 17mm
*product image for illustration purposes only. actual product may vary.
Reviews (1)
1 review for Maxell MR-BAT6V1 2CR17335A WK17 6V 1650mAh PLC CNC Lithium Battery
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
BR-AGCF2W 6V 4400mAh Lithium Battery For CNC